Hostia

Jakub Kapičiak

(1991, Trnava) publikuje básne na internete pod autorským nickom trolejbus, v súčasnosti predovšetkým na portáli membrana.sk. Svoje básne prezentoval na multižánrovom festivale Siete v rokoch 2009 a 2010.

Jozef Karika

(1978), vyštudoval históriu a filozofiu. Porotcovia Poviedky Istroconu po prvýkrát čítali jeho poviedku v roku 2007 a boli ňou náležite otrasení. V roku 2008 sa už dostáva do finále Ceny Fantázie, kde končí na treťom mieste. O rok neskôr mu rovnakú priečku vyniesla poviedka z nášho výberu, vyhral s ňou pridruženú obnovenú Cenu Béla za najlepší horor. Knihu o mágii Liber 767 vel Boeingus (2009) vydal v angličtine, štyri knihy mu vyšli po česky a zatiaľ rovnaký počet po slovensky. Najvýznamnejšie z nich patria do bestsellerového beletristického cyklu V tieni mafie (2010 a 2011). Mnoho beletristických aj publicistických textov autor uchováva na svojej stránke karika.sk .

na žlf v utorok 4.10.2011 o 18,00

Jaroslav Max Kašparů

(1950, Žirovnica), psychiater, teológ, spisovateľ, esperantista. Je zakladateľom Norbertina - Centra pre pastoračnú medicínu v Pelhřimove, určeného pre duchovných i laikov, v ktorom pôsobí ako psychiater. Súčasne je činný ako premonštrátsky diakon, do farností je pozývaný ako kazateľ. Ako pedagóg pôsobí na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a na Vysokej škole polytechnickej v Jihlave. Inšpiratívnu literárnu tvorbu Maxa Kašparů je možné rozdeliť na odbornú, populárno náučnú a poetickú. Je autorom devätnástich publikácií

Ivan „Kelly“ Köhler

Ivan „Kelly“ Köhler (1944), fotograf, výtvarník, grafik, textilný dizajnér. Zakladateľ Slovenského jazzového festivalu. Koordinátor slovenského jazzového diania. Fotografuje výhradne jazz, maškary a erotické sny. Jazzík začal v šesťdesiatych, maškary v sedemdesiatych, erotické sny v deväťdesiatych rokoch. Maškary každoročne 5 dní v roku. Úmorným spôsobom brázdi lokality Slovenska a vyhľadáva zabudnuté a niekedy vyprovokované fašiangové radovánky. Kontrast s jazzom nie je náhodný. Tieto dve príjemné stránky ľudského života majú mnoho spoločného: jazz – alebo aspoň jeho „neintelektuálna“ živočíšna časť máva skutočne atmosféru karnevalovej veselice. Mnoho slávnych jazzmanov sa okrem toho spája s charakteristickým imidžom, ktorý sa skôr podobá na masku. A naopak na dedinskom fašiangu sa často strhne nefalšované improvizované session.

Ivan Köhler na ŽLF v nedeľu 2.10.2011 o 16.00 hod v Nadácii POLIS

István Kollai

Mladý maďarský historik , ktorí pôsobí na Slovensku vydal spolu s ďalšími autormi knihu Neznámy sused o ktorej bude hovoriť v utorok o 16,00 v nadácii POLIS. Geografická blízkosť Slovenska a Maďarska, spoločná história, existencia celého radu politických, ekonomických, kultúrnych, sociálnych aj interpersonálnych väzieb je dostatočným dôvodom na zmenu doterajšieho, neraz príliš jednostranného vzájomného vnímania.

Monika Kompaníková

Vyštudovala na Vysokej škole výtvarných umení (1998 – 2004). Prvé poviedky publikovala v literárnych časopisoch a zborníkoch Poviedka 2001 a Poviedka 2003. Debutovala v roku 2002 knihou krátkych próz s názvom Miesto pre samotu,
za ktorú získala Cenu Ivana Kraska. Novela Biele miesta bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2007 a vyšla aj v srbskom preklade. Piata loď je prvým románom spisovateľky Moniky Kompaníkovej, ktorý odborná porota súťaže Anasoft litera vybrala medzi desiatku najlepších kníh minulého roka . Žije v Pezinku, má dve deti.

Na ŽLF v stredu 5. 10. 2011 o 18,00 v Artfore

Juraj Kušnierik

Juraj Kušnierk je zástupcom šéfredaktora časopisu .týždeň, kde píše o kultúre. Od januára 2004 spolu so Štefanom Hríbom a Máriom Homolkom tvoria tím diskusnej relácie, ktorá začala Pod Lampou v Slovenskej televízii, bežala Bez lampy v Rádiu FM a prebieha ako Lampa v TV JOJ. Juraj Kušnierik stál pred dvadsiatimi rokmi pri zrode Artfora, kde neskôr i pracoval ako kníhkupec a rozbiehal viacero nových projektov. Často je pozývaný ako moderátor, ale i debatér do verejných diskusií, či ako uvádzač a moderátor koncertov. Pravidelne uvádza jedno z pódií na festivale Pohoda. Do .týždňa píše najmä texty o literatúre a reportáže z koncertov. Na žilinskom literárnom festivale je tradične moderátorom niekoľkých besied.

Juraj Kušnierik na ŽLF v utorok 4. 10. 2011 o 20.00 hod na stanici a vo štvrtok o18,00 v kníhkupectve Artforum.

Roman Kvasnica

(1962, Piešťany). Právnik a bývalý prokurátor. V roku 2009 mu združenia Aliancia Fair-play a Via Iuris udelili cenu „Biela vrana“, ktorá sa odovzdáva vzácnym ľuďom, snažiacim sa meniť spoločnosť k lepšiemu.

 

Roman Kvasnica na ŽLF v stredu 5.10.2011 o 16.00hod v Nadácii POLIS v programe Lampa – O otvorenej justícií

Pero Le Kvet

(1965) Pero Le Kvet (občianskym menom Peter Volek) pracuje ako kníhkupec v trnavskom Artfore. Svoje poviedky, básne, eseje, patafyzické texty, kresby a koláže publikoval najmä v Dotykoch a Kultúrnom živote. Na rádiu Ragtime pripravoval a moderoval patafyzické relácie Mozgomiškáreň, Reprílium a Kotol pestrosti. Je autorom knihy esejí o piatich významných patafyzikoch, ktorá vyšla v roku 1996 pod názvom Eseje v pražskom vydavateľstve Clinamen. V roku 2005 mu vyšla kniha Ulovené sny (Edition Ryba). O dva roky neskôr vydal patafyzickú zbierku krátkych básničiek, nonsensov, perokresieb a vystrihovačiek s názvom Perózia (Artis Omnis). Autor zbierok krátkych príbehov má názov Mäsožravé kreslo (Artis Omnis, 2009), a spolu s Remi Kloosom 2 zbierok poviedok Minule, keď som (výnimočne) fajčil.

Pero Le Kvet na ŽLF v piatok 7. 10. 2011 o 17.00 hod. Artfore.

Literárny klub Silans Žilina

Blažena Ovsená, Lucia Makúchová, Milan Palčisko a Miloš Zvrškovec a Štefan Zvarík sú účinkujúci na tohtoročnej čítačke.

Tu je o nich viac: